14 KWIETNIA – DZIEŃ NECIA

Drodzy Rodzice,

14 kwietnia obchodzimy Dzień Necia. Celebrowanie tego dnia ma na celu zapoznanie dzieci z pojęciem internet oraz z Neciem – bohaterem serwisu edukacyjnego Necio.pl.

Propozycje działań związanych z obchodami Dnia Necia:

1. Obejrzenie lub wysłuchanie bajki pt. „Mój przyjaciel Necio”.

2. Rozmowa inspirowana treścią bajki.

• Jak nazywają się bohaterowie tej bajki?
  • Kim jest Necio?
  • Gdzie był Necio, gdy Jaś pojechał z rodzicami na wakacje?
  • Co robił Necio, gdy był sam na strychu?
  • Kim są Sieciuchy?

Sieciuchy to przedstawiciele ciemnej strony internetu. Niestety, oprócz rzeczy cennych w internecie można spotkać także zagrożenia. Są nimi m.in. nieprawdziwe informacje, przykre komentarze i wyzwiska czy niebezpieczne kontakty – Sieciuchy symbolizują właśnie takie zagrożenia.

3. Pytanie do dzieci:

• Czy wiecie co to jest internet?

Zbierz swobodne odpowiedzi dzieci, następnie wyjaśnij w prosty sposób, czym jest internet. Internet jest trochę jak pajęczyna. Komputery, smartfony, tablety i inne urządzenia na całym świecie łączą się ze sobą za pomocą internetu, tworząc sieć. Dzięki temu ludzie w różnych krajach czy miastach mają dostęp do tych samych informacji, stron, gier, filmów, aplikacji. Możesz grać w tę samą grę co dzieci w Anglii, możesz rozmawiać z osobami, które przebywają daleko od ciebie.

• Do czego służy internet?

Dzieci podają swobodne wypowiedzi, co można robić, lub co robiły w internecie. np. robić zakupy, słuchać bajek, oglądać bajki, pracować, słuchać muzyki, czytać książki, grać, komunikować się z innymi itd.

4. Zabawa ruchowa „Co robimy w internecie?”

Puść dzieciom muzykę, która lubią i podawaj im czynności, które można robić za pomocą internetu, które omawialiście wcześniej. Zadaniem dzieci jest chodzenie po sali i pokazywanie tych czynności. Oczywiście grę można rozszerzyć o własne propozycje czynności. Nasze propozycje: robimy zakupy, czytamy książkę, pracujemy, słuchamy muzyki, gramy na tablecie/komputerze itd.

5. Wykonanie pracy plastyczno-technicznej „Necio”.

Wspólne stworzenie z dziećmi postaci Necia z dostępnych materiałów. Poniżej załączam inspiracje.