2 KWIETNIA – ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

DZISIAJ ZAŚWIEĆMY RAZEM  NA NIEBIESKO

Drodzy Rodzice,

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Celebrowanie tego dnia ma na celu pogłębianie i rozpowszechnianie wiedzy na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych.

W AKCIE SOLIDARNOŚCI ZACHĘCAMY DO UBRANIA SIĘ DZISIAJ NA NIEBIESKO

Propozycje działań związanych z obchodami Światowego Dnia Świadomości Autyzmu:
Zadanie 1.

• Obejrzenie razem z dzieckiem krótkiego filmiku i podjęcie rozmowy na jego temat. Zwrócenie uwagi na szczególne cechy, które charakteryzują osoby ze spektrum autyzmu. https://www.youtube.com/watch?v=7y7v_ePzMcE

Zadanie 2.

• Zabawa „Zaburzone zmysły – jak funkcjonują?”

Dziecko zakłada na ręce dwie za duże rękawiczki lub rękawice kuchenne. Rodzic daje dziecku pozornie proste zadania np. zapnij bluzę, ułóż wieżę z klocków, rzuć do mnie piłkę itp. Po wykonaniu przez dziecko czynności rodzic pyta jak się czuło. Tłumaczy dziecku, że dzieci autystyczne czują się podobnie, wykonując na pozór proste czynności

Zadanie 3.

• Zabawa rodzinna „Jak się czuje?”.

Dziecko siedzi na dywanie z włączoną latarką a rodzic rozdaje pozostałym członkom rodziny przedmioty np. garnki, pokrywki, drewniane łyżki, szeleszczący papier itd. a sam włącza muzykę w telefonie. Na sygnał rodzica wszyscy posiadający rozdane przedmioty zaczynają na nich „grać”. Zadaniem dziecka jest świecenie latarką po pomieszczeniu energicznym ruchem.

Po zakończeniu zadania rodzic pyta dziecko jak się czuło w takiej sytuacji, czy było to dla niego przyjemne i czy potrafiłoby w takich warunkach przebywać przez większość czasu w ciągu dnia. Następnie rodzic podsumowuje cel powyższego ćwiczenia oraz tłumaczy dziecku, jak w takiej sytuacji czuje się osoba z autyzmem.

Zadanie 4.

• Wspólne wykonanie pracy plastycznej „Niebieskie serce”. Dzieci odbijają swoje dłonie pomalowane na niebiesko razem z rodzicami, tworząc kształt serca na dużym arkuszu papieru.