W głowie się nie mieści – lekcje z emocjami – projekt eTwinning

Możemy z ogromną przyjemnością pochwalić się, że wzięliśmy udział w  - lekcjach z emocjami – w głowie się nie mieści i zrealizowaliśmy nasz PIERWSZY projekt eTwinning

A MIAŁO BYĆ TAK:

W trakcie projektu posmakujemy każdej emocji po trochu: będzie radośnie, ale też refleksyjnie, smutno i strasznie, a nawet zdarzy się wam spojrzeć z odrazą na Smutek.

Przedstawienie emocji w ramach działań projektowych opartych na bajce pozwoli młodszym dzieciom spojrzeć na swoje zachowania z zupełnie innej perspektywy i może okazać się bardzo pomocne.

Emocje to trudny ale niezwykle ważny temat – zwłaszcza dla dzieci. Emocje przeżywamy wszyscy, rzadko niestety o nich rozmawiamy. Poprzez działania projektowe mamy możliwość wsparcia dzieci w emocjonalnej edukacji.

Cele ogólne projektu:

• wdrażanie do rozpoznawania i nazywania uczuć,
  • wywołanie chęci działania i podjęcie działania,
  • współdziałanie z innymi uczniami -  uczestnikami grupy.

Cele operacyjne:

Dziecko:

• wie, jak rozpoznawać i nazywać uczucia,
  • potrafi mówić o uczuciach,
  • zna sposoby wyrażania złości w sposób akceptowany społecznie,
  • posługuje się narzędziami TIK.

Spodziewane rezultaty:

Miękkie:

• rozwijanie umiejętności ICT - obsługa komputera, tabletu, aparatu fotograficznego, tablicy interaktywnej;
  • rozwijać rozumienie znaczenia kodowania i dekodowania informacji;
  • czytanie uproszczonych rysunków, piktogramów, znaków informacyjnych;
  • odczuwanie radości i satysfakcji z pokonywania trudności.

Twarde:

• Książeczka „Jak radzić sobie z emocjami? Instrukcja krok po kroku”. (StoryJumper)
  • Gra memory „Portrety naszych emocji”. (LearningApps)
  • Kolekcja „Pocztówki radości”(Canva/Fotojet)
  • Sekretny alfabet – emotikony.
  • Lekcja 1. Wszystkie emocje są potrzebne.
  • W trakcie „lekcji” poznamy emocje i uczucia bohaterki bajki „W głowie się nie mieści”. Wykonamy „portrety naszych emocji”, które wykorzystamy do stworzenia gry typu memory przy wykorzystani narzędzia LearningApps.
  • Lekcja 2. Za pomocą wyobraźni możemy stłumić złe emocje.
  • Na lekcji przyjrzymy się sposobom radzenia sobie z emocjami. Porozmawiamy o „termometrze złości”. Wykonamy wspólną książeczkę StoryJumper „Jak radzić sobie z emocjami? Instrukcja krok po kroku”.
  • Lekcja 3. Bez radości nigdy nie będziemy w czymś dobrzy.
  • Wspólnie wykonamy "Pocztówki radości" przy wykorzystaniu narzędzia Canva.
  • Lekcja 4. W podświadomości ciągle kryją się potwory.
  • Uczniowie wezmą udział w zabawach i sprawdzą czego się boją. Dowiedzą się także, jaką rolę odgrywa strach i jakie są jego rodzaje. Następnie przeprowadzą ze sobą wywiady, aby znaleźć najlepszy sposób radzenia sobie ze strachem. Na zakończenie strachy schowają do pudełek.
  • Lekcja 5. Emocje w kropkach i kreskach.
  • Dzieci wchodzą właśnie w świat krótkich wiadomości uzupełnianych uśmieszkami, smutnymi buźkami lub podniesionym kciukiem. W trakcie zajęć dowiedzą się, do czego służą emotikony i rysunki gestów oraz nauczą się rozumieć je i samodzielnie stosować.

ZOBACZCIE NA ZDJECIACH JAK MY ZREALIZOWALISMY PROJEKT: